معرفی کتاب «کاربرد روش های فرکتالی در علوم زمین و مهندسی اکتشاف معدن»

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۶ کد : ۱۵۱۷۶ عکس صفحه اول
تعداد بازدید:۱۷

با همکاری و تلاش همکاران دفتر انتشارات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب کتاب«کاربرد روش های فرکتالی در علوم زمین و مهندسی اکتشاف معدن» تصنیف آقای دکتر پیمان افضل (عضو هیأت علمی دانشکده فنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب) و آقای دکتر بهنام صادقی منتشر شد.

چکیده کتاب:

یکی از مهمترین شاخه­های نوین ریاضی بحث هندسه­های نااقلیدسی است که علاوه بر عبور از مرزها و محدودیت­های هندسه اقلیدسی قابلیت تفسیر دانش­های طبیعی بخصوص زمین­شناسی را فراهم نموده است. هندسه فرکتال که بواقع می­توان آنرا یکی از دستاوردهای مهم بشری در قرن بیستم نام نهاد، یکی از مهمترین این شاخه­ها است. با استفاده از امکانات این دانش نوظهور بخوبی می­توان بسیار از پدیده­های طبیعی را تفسیر و دسته­بندی نمود. این هندسه از دهه 1990 بطور جدی وارد عرصه مدلسازی­های زمین­شناسی و اکتشاف مواد معدنی شده است.

در این کتاب علاوه بر معرفی هندسه فرکتال، در مورد نقاط ضعف روش¬های معمول آماری در تحلیل داده-های زمین¬شناسی و معدنی بحث می¬گردد. در ادامه، در مورد کاربرد روش‌های مبتنی بر هندسه فرکتال در علوم‌زمین و امتیازهای آن بحث می¬گردد. سپس درباره مولتی¬فرکتال¬ها (چند¬فرکتالی¬ها)، انواع روش¬های فرکتال مورد استفاده در اکتشافات هوابردی و سطحی و انواع روش¬های فرکتال مورد استفاده در اکتشافات عمقی بحث می¬شود. امید است که مطالب ارایه شده برای دانش¬پژوهان علاقه-مند در این عرصه راهگشای باشد.